4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, który został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji , a który  rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, trwający do 10 października. Wydarzenie to zbiega się z rocznicą śmierci św. Franciszka z Asyżu, uznawanego za patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Początkowo dzień ten miał  na celu przypominać o sytuacji w jakiej znajdują się zagrożone gatunki zwierząt, jednak z czasem zaczął reprezentować interesy wszystkich zwierząt. Z tej okazji organizacje pro zwierzęce zwracają uwagę na problemy zwierząt bezdomnych, potrzebę ich sterylizacji, warunki bytowe w schroniskach. Piętnują znęcanie się nad zwierzętami, rozmnażanie dla zysku, czy nielegalne hodowle i szkolenia psów do walk. Ponadto uświadamiają, że zwierzę to nie rzecz, tylko żywa istota, posiadająca swoje prawa.

Z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt, rzeszowska Fundacja Felineus zajmująca się bezdomnymi kotami, organizuje spotkanie, które odbędzie się 13 października 2018 r. w restauracji „Hola Lola”, mieszczącej się przy ulicy Mickiewicza 13. Impreza rozpocznie się o godzinie 14:30, wstęp wolny.

przewiduje wydarzenie rozpocznie spotkanie autorskie z Dariuszem Gzyrą, który jest założycielem stowarzyszenia Empatia, działaczem społecznym, publicystą, doktorantem w Instytucie Filozofiii Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Dodatkowo jest działaczem w Polskim Towarzystwie Etycznym oraz członkiem Trzeciej Kultury – Laboratorium Animal Studies. Istnieje możliwość wcześniejszego zamówienia książki jego autorstwa „ Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta”, która mówi o tym, że zwierzęta to niezastąpione źródło wiedzy o świecie i nas samych, jak również wskazującej na potrzebę prowegańskiej polityki rozwoju. Aby zamówić książkę należy napisać na adres mati@felineus.org.

Następnie odbędzie się wegańska degustacja i konkurs na najsmaczniejszą wegańską potrawę, która nie może zawierać żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, mięsa (w tym ryb), mleka, jogurtów, nabiału
i jego pochodnych, żelatyny oraz miodu. Jeżeli z jakiegoś powodu ktoś nie może przygotować takiego dania, ma możliwość złożyć datek na Fundację Felineus. Serdecznie zapraszamy do udziału  w zabawie.  Na najsmaczniejsze, według uczestników spotkania, potrawy czekają atrakcyjne nagrody  ufundowane prez m.in., Fundację Felineus, sklep Natura pod zielonym listkiem,  Bieszczadzką Spiżarnię.

Po degustacji będzie miała miejsce pogadanka o diecie wegetariańskiej, wegańskiej, którą przeprowadzi  dietetycznka Barbra Mikulska – „Babsi The Herbalist”.

W ostatniejn części  spotkania , lecznica dla zwierząt „Alfavet” przeprowadzi warsztaty z pierwszej pomocy dla zwierząt.
Podczas wydarzenia będzie można wesprzeć  wolnym datkiem bezdomne koty – podopiecznych  Fundacji Felineus

Serdecznie zapraszamy.

Wydrzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/387350921803456/