Zapobieganie bezdomności kotów
Zapobieganie bezdomności kotów
Kastracja to jedyna skuteczna metoda zapobiegania bezdomności.Jest to również efektywna prewencja przeciwnowotworowa, zarówno u kocurów, jak i u kotek.
Każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia populacji kotów, kastrując swoje domowe zwierzaki, ale również pomagając w akcjach kastracji kotów wolno żyjących.
Każde miasto/gmina zgodnie z przepisami wynikającymi z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt ma obowiązek zapewnienia opieki nad wolno żyjącymi kotami (art. 11a ust. 2 pkt 2 ustawy).
Często, w ramach uchwalonego przez miasto/gminę programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi, zapewnia się również darmową kastrację kotów wolno żyjących z danego terenu.
W jaki sposób i gdzie zgłaszać potrzebę kastracji wolno żyjącego kota z terenu miasta Rzeszów?
Koty z terenu miasta Rzeszowa można zgłaszać bezpośrednio do gabinetów, które mają podpisaną umowę z Urzędem Miasta na darmowe kastracje kotów wolno żyjących.
Jak wynika z Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasto Rzeszów w 2021 roku, „mieszkańcy miasta Rzeszowa mogą dostarczać wolno żyjące koty, do ww. gabinetów, po uprzednim uzgodnieniu terminu wizyty. Zabieg sterylizacji lub kastracji, wykonany będzie po uprzednim zobowiązaniu się mieszkańca do opieki nad kotem wolno żyjącym, do czasu wypuszczenia go na wolność, w miejscu jego wcześniejszego pochwycenia”.
W jaki sposób i gdzie zgłaszać potrzebę kastracji wolno żyjącego kota z terenu innych miast/gmin?
Należy skontaktować się bezpośrednio z właściwym urzędem gminy/miasta i poprosić o wskazanie lecznicy, z którą dana gmina/miasto ma podpisaną umowę na opiekę (w tym kastrację) bezdomnych i wolno żyjących kotów (informacje te powinny wynikać z uchwalonego przez nią Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi, który powinien być ogólnodostępny dla każdego m.in. zamieszczony na stronach urzedu gminy, BIPie itp.)
Rola Fundacji Felineus w zakresie zapobiegania bezdomności wśród kotów:
Fundacja Felineus corocznie, z własnego budżetu (darowizny) finansuje setki kastracji. Mimo tego, że nasze środki są ograniczone, nigdy nie odmawiamy wykonania zabiegu kastracji.Tylko w taki sposób możemy ograniczyć bezdomność. Chętnie nawiążemy współpracę z mobilnymi wolontariuszami, którzy w ramach wolnego czasu mogliby pomóc w wyłapywaniu kotów do kastracji, przechowywaniu ich po zabiegu i transporcie.